Sağlık

Mesane Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi ; Üriner sistemde en fazla görülen kanser tiplerinden olan mesane kanseri nedir? Mesane kanseri nedenleri ve tedavisi gibi farklı konularda bilgileri makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Mesane Kanseri Nedir?

Boşaltım sistemi üzerinde boşaltımın sağlanması için önemli görevleri olan mesane kısmında hücrelerin kontrolsüz şekilde bölünüp çoğalarak bölgede tümör oluşumuyla ortaya çıkan bir kanser türüdür. Mesane kanseri idrar yollarında en sık görülen kanser tipi olup, 60 yaşın üzerindeki erkek bireylerde çok daha yoğun olarak görülmektedir.

Mesane Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Mesane kanserinin en temel nedenleri ve gelişimi ile alakalı risk faktörleri şöyledir;

  • Sigara kullanımının bilinenin aksine mesane kanserinin görülme olasılığını artırdığı kanıtlanmıştır. Sigara dumanı daha çok akciğerler ve solunum yolları üzerinde etkili olurken, mesane kanserinin de tetikleyicisi olmaktadır.
  • Deri, boya, endüstriyel yağlar veya kauçuk gibi endüstriyel toksinlerin vücuda solunum ya da yutma yoluyla girmesi ve bunun sıklıkla olmasa, kansere sebebiyet verebilir.
  • Aşırı derecede ağrı kesici ve bazı hastalıkların ilaçlarının kullanılması, mesane kanserinin nedenleri arasındaki önemli bir risk faktörüdür.
  • Yapay tatlandırıcılar, kahve ve çayın aşırı tüketimi mesane kanserinin nedenleri arasında yer alır.
  • Diyabet hastaları tarafından kullanılan bazı ilaçlar tetikleyici faktörler arasındadır.

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanseri ilk evrelerde genellikle semptom vermez. Ancak kanserin biraz ilerlemeye başlamasıyla birlikte, özellikle idrar sırasında çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler tümörün oluşumuna göre farklılık göstermektedir. Bunların başında ise ağrılı idrar yapma gelmektedir.

Sık idrara çıkmak yine kanserin bilinen belirtileri arasındadır. Son olarak idrarda anormal derecede renk değişikliğinin olması önemli bir belirti sayılabilir.

Mesane Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

Kanserin teşhisi için idrar tahlilleri önemli bir yere sahiptir. Mesanenin kıvamı konusunda değerlendirme yapmak için, vajinal veya rektal muayene yapılabilir. Diğer taraftan intravenöz ürografi gibi yöntemde hastanın şikayetine göre teşhis aşamasında kullanılabilir. Endoskopik muayene, idrar yolu ultrasonu ve biyopsi gibi yöntemlere de başvurulmaktadır.

Mesane Kanseri Tedavisi

Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi hastalığın boyutuna göre tedavi şekli değişmektedir. Kanser hücrelerini yok etmek için radyoterapi yöntemi tercih edilebilirken, uzak metastazların bulunduğu durumlarda ise kemoterapi gibi yöntemler kullanılır.

Tümörün tekrarlama riskini en aza indirmek için immünoterapi yöntemi tercih edilenler arasındadır. Cerrahi müdahale ise daha çok diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı ve kanserin ilerlemiş olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

Böbrek Hastalıkları ve Tedavisi

Yerleşme Kanaması Nedir

Fotoğracılar Kaç Para Kazanıyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu