Erkek

Varikosel Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Testis damarlarında anormal genişlemeleri ile ortaya çıkan varikosel, kısırlığa neden olabilecek rahatsızlıklardan biridir. Aşağıda varikosel nedenleri nelerdir? Varikosel belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Varikosel Nedir?

Testis damarlarının anormal şekilde genişlemesi ve bu genişlemenin genellikle fiziksel efora bağlı olarak ortaya çıktığı bir rahatsızlıktır diyerek, varikosel nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Daha çok 15 ile 25 yaş arasındaki erkeklerde görülen ve kısırlık gibi problemlere neden olabilen bir rahatsızlıktır. Tedavinin erken yapılması durumunda kısırlık problemi önemli ölçüde engellenebilir.

Yapılan araştırmalar dünya genelinde genç erkeklerin yaklaşık %20 oranında bu tip rahatsızlıklara maruz kaldıklarını göstermektedir. Damarların genişlemesi ile birlikte sperm üretimi azalabiliriz veya daha zayıf hale gelebilir. Yumurtaların döllenmesi gibi problemlere neden olabilen rahatsızlık, sol testis üzerinde daha fazla görülmektedir.

Varikosel Nedenleri Nelerdir?

Varikosel nedenleri hakkında yapılan bilimsel araştırma sorunun nedenini kesin olarak saptamış değildir. Ancak araştırmalara göre kanın düzgün şekilde akmasını engelleyen bazı problemlerin, damarlarda şişme ve genişlemeye neden olması varikosel nedenleri arasında gösterilmektedir.

Ergenlik döneminde yaygın olduğu için, erken tanı pek mümkün olmayabilir. Ancak düzenli olarak detaylı sağlık taramasından geçenlerin erken tanısı konulabilir ve erken tedavi ile kısırlık problemi önemli ölçüde engellenebilir. Varikosel için aşırı kilolu olmakta önemli bir risk faktörü olarak görülmektedir.

Varikosel nedenleri
Varikosel nedenleri

Varikosel Belirtileri

Varikosel belirtileri aşırı efor ve fiziksel egzersiz ile artabilir. Belirtiler daha çok aşağıdaki şekillerde görülür;

  • Testislerde ve kasık bölgesinde değişen yoğunlukta, gün boyunca kötüleşen ve yatmadan önce azalan ağrılar
  • Testis nodülünde şişme olması
  • Testislerde ağırlık hissi
  • Kısırlık problemleri

Bazı durumlarda, belirti ve semptomlar mevcut olmayabilir. Bu nedenle, bir ürolog tarafından konsültasyonlar ve rutin muayenelerin yapılması ve bunun düzenli olması erken tanı için önemlidir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel Teşhisi Fizik muayene yoluyla, testislerin kontrolü ile yapılır. Ancak bu fiziksel muayene ile yapılan testin sonuç vermemesi durumunda testis ultrasonu ve sintigrafi gibi diğer özel muayeneler yapılacaktır.

Bazı durumlarda tedavi analjezikler ve testis askıları ile yapılabilir. Ancak kısırlık, devam eden ağrılar veya testis atrofisi durumlarında bireyin cerrahi ile tedavi olması gerekir. Ameliyat kan akışını normal damarlara yönlendirmek için etkilenen damarları kapatmayı ve ayrıca sperm üretimini ve kalitesini iyileştirdiği için kısırlığı düzeltmeyi amaçlamaktadır.

Bu rahatsızlığın tedavi olduktan sonra tekrarlama riski azdır. Aynı zamanda damarlara zarar verme olasılığı da düşüktür. Diğer yandan testislerde sıvı birikmesi gibi diğer sorunlarda varikosel tedavisi sonrası yok denecek kadar az görülmektedir.

Açık cerrahi yöntemleri ile yapılan varikosel tedavisi, hastalığın evresine göre ilaç tedavisi veya ilaçlarla desteklenmiş diğer tedavi yöntemleri ile de yapılabilmektedir.

Ameliyat olan hastaların en az 10 gün boyunca aşırı fiziksel efordan ve cinsellikten uzak durmaları önem taşımaktadır.

Ayrıca rahatsızlık erken boşalma gibi problemlere de neden olabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı bir cinsel hayat için, vakit kaybetmeden tedavisinin yapılması önemlidir.

Bebeklerde reflü belirtileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu