İş Fikirleri
Trend

10 Bin TL Maaş Alan Meslekler (Ve Üzeri Kazananlar)

10 Bin TL Maaş Alan meslekler ve bu meslekler hakkındaki bilgileri sizlere sunduk. Ayda 10.000 TL maaşlı meslek sahibi belki birçok kişi için bir hayal olarak gelebilir ve bir eğitim gerektiği düşünülebilir. Evet 10.000 TL ve üzerinde bir aylık gelire sahip olmak için özellikle Türkiye şartlarında iyi bir eğitim gerekir. Ancak herhangi bir eğitim olmadan da yüksek kazanç sağlayabileceğiniz işler bulunuyor. Bu işlere de listemizde yer verdik.

İşte Aylık 10 Bin TL ve Üzeri Maaş Alan Meslekler

Aşağıdaki mesleklerin birçoğu belirli bir yerde maaş alarak 10 bin TL ve üzerinde kazanabilirler ve eğitime dayalı mesleklerdir. Ancak bu meslekleri kendi adına ofis veya klinik açarak icra edecek kişiler için, tanınmışlık ve müşteriye ulaşmak için kullanılan stratejiler daha fazla öne çıkmaktadır. Aksi halde aylık kazanç beklenenden çok olacaktır. Örneğin bir mimar kendi ofisini açarak hizmet veriyorsa, mutlaka iyi bir çevre edinmeli ve kayda değer güzel işler yapmalıdır.

Müteahhit

Belirli bir sermayeye sahip olanlar için Türkiye’de popüler ve yüksek kazançlı meslekler arasında bulunan müteahhitlik ile ciddi rakamlar kazanmak mümkün. Yeni başlayan bir müteahhit bile maaşını kolaylıkla 10.000 TL ve üzerine çıkarabilir. Üstelik bu mesleği yapmak için üniversite eğitiminin gerekmemesi, sermaye sahiplerini bina yapımına yönlendiren başlıca etkenler arasındadır.

Psikolog

10 Bin TL Maaş Alan Meslekler
10 Bin TL Maaş Alan Meslekler

Psikologlar için Türkiye şartlarındaki maaş ortalaması farklılık gösterirken bir ortalamadan bahsedecek olursak yine 10 bin TL gibi bir rakamdan bahsedebiliriz. Bu tür mesleklerde uzman psikoloğun tanınmışlığı çok önemlidir. İyi bir PR çalışması olan psikologlar için birçok özel hastane yüksek maaşlı teklifler götürmektedir.

Diğer yandan psikoloğun serbest olarak kendi kliniğinde hizmet vermesi de mümkündür. Kendi ofisinde hizmet verecek uzmanın bilinirliği çok ciddi öneme sahip olup, yüksek tanınmışlık demek piyasa şartlarından çok daha yüksek rakamları kazanmak demektir.

Diyetisyenlik ve Beslenme Uzmanlığı

Diyetisyenler için de tıpkı psikologlarda olduğu gibi aynı şeyleri söyleyebiliriz. PR çalışmasının önemli olduğu bu meslekte kişinin kendini tanıtması ve hatta üne kavuşması, zengin diye hitap edilen kesime hizmet vererek yüksek rakamlar kazanmasını sağlayabilir.

Tacirlik

Tacirlik belki aylık 10 bin TL maaş alan meslekler listesinde biraz garipsenebilir. Ancak tüm mesleklerle kıyaslandığında tüccarlığın çok karlı ve daha zahmetsiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu mesleği yapabilmek için kişinin ticari birikiminin yüksek olması önemlidir. Sermayeye dayalı olan bu meslek, aynı zamanda risk içeren bir iştir. Bu nedenle alım-satım tecrübesi, ticarette öngörülebilirlik ve piyasa değerlendirmelerini iyi yapmak gerekir.

Doktor veya mühendis gibi doğrudan sabit bir maaşa bağlı olmaması nedeniyle, tüccarlığın kazanç sınırının olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin otomobil ihraç eden bir firma sahibi aylık 100 binlerce lira kazanabilirken, orta ölçekli bir market işleten veya galeri sahibi kimselerin kazançları çeşitli etkenlere göre 5 ile 30 bin TL arasında değişecektir.

Komisyonculuk

Ayda 10 bin maaşlı meslekler arasında komisyonculuğa da yer verebiliriz. Doğrudan bir meslek midir bilinmez ama, bu işi hayatı boyunca yaparak kazanç sağlayan birçok insan bulunuyor. Profesyonel olarak komisyonculuk yapan kişiler, 10 bin TL ve üzerinde para kazanmaktadır. Yine eğitim şartının olmaması, üniversite öğrenimi görememiş kişiler tarafından tercih edilmesine neden oluyor.

Komisyonculuk satıcı ile alıcıyı buluşturarak kazanç elde etmek anlamı taşımaktadır. Bu nedenle fazla bir sermaye gerekmediği gibi, kayda değer bir riskte taşımıyor. Simsar olarak da adlandırılan bu işi ciddi boyutlara taşıyarak kazanç sağlayabilirsiniz. Örneğin tanıdığınız bir elektrik malzemesi satan dükkâna elektrik malzemesi ihtiyacı olan birini götürerek veya yönlendirerek, ıskonto farkını alabilirsiniz. Bu örnekler her alanda çoğaltılabilir.

Biyokimya Uzmanlığı

Sağlık alanında eğitim gerektiren biyokimya uzmanlığı uzman doktorluk kadar olmasa da maaşı yüksek meslek dalları arasındadır. Daha çok idrar, kan ve vücuttan alınan diğer sıvıların analiz edilmesi ve testlerinin sonuçlarının değerlendirilmesini yaparlar.

Biyokimya uzmanlığı için 6 yıllık tıp fakültesi eğitimi gerekir. Yani zorlu bir eğitim süreci gerekmekte olup, aynı zamanda kariyer odaklı bir iş olarak kabul edilir. Kariyer sitelerine göre bu mesleği icra edenler çalıştıkları yerlere ve uzmanlık durumlarına göre, 10 bin ile 15 bin TL arasında maaş alırlar.

Savcı ve Hâkim

Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan hâkim ve savcılar, derecelerine göre maaş alırlar. Hukuk Fakültesi mezunu olduktan sonra hâkim ve savcılık sınavlarına girerek başarı sağlayıp mülakatlardan geçen ve atanan kişiler, derecesine göre 9.750 TL ile 12.00 TL arasında maaş almaktadırlar. Yüksek yargı birimlerinde çalışan savcı ve hakimler ise daha yüksek maaşları ile ayda 10 bin TL üzeri maaş alırlar.

Diş Doktoru

10.000 TL üstü maaş almak için diş doktorunun belirli bir süre faaliyette olması ve doğru yerde çalışması gerekir. Kendi kliniğini açan diş hekimleri çevre faktörüne göre çok yüksek kazançlar elde edebilirler. Diş Hekimliği Fakültesi gibi zorlu bir eğitim süreci, bu mesleği icra etmek için gerekli en önemli şarttır.

Banka Yöneticisi Olmak

Bir bankada yönetici olanların aylık maaşları farklılık gösterse de özellikle şube müdürü veya daha üst yönetimde olanlar, bankanın maaş politikasına göre yüksek kazançlar elde ederler. Üniversitelerin para politikaları ve işletmelerle alakalı bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ayrıca buralardan mezun olup bankada işe başlayanlar kazandıkları tecrübe ve bankanın genel müdürlüğünün takdirine bağlı olarak, şube yöneticisi olarak atanırlar.

Avukatlık

Avukatlık, hâkim veya savcı olamayıp bu mesleği tercih etmek zorunda kalanların yaptığı yüksek kazançlı işler arasındadır. Ancak doğrudan avukat olmak için eğitim alan insanlarda vardır. Hukuk Fakültesi gibi üniversitelerin zor kabul edilebilecek bölümünden mezun olmaları gerekir.

Bir yerde işe başlayan yeni bir avukat ortalama 6 bin TL maaş alabilir. Ancak tecrübe ve kişinin çalıştığı kurum veya kuruluş, maaşlarda etkili olmaktadır. Avukatlar en yüksek kazançlarını, serbest olarak yaparak kazanırlar. Kendi avukatlık bürosunu açan kişiler, aylık 10 bin TL ve üzerinde maaş alırlar. Hatta kişinin iyi bir çevreye sahip ve girişken olması, aylık kazancını 50 bin TL üzerine dahi çıkarabilir.

Aktüer (Sigortacılık)

Sigortacılık, yine çevre faktörüne dayalı bol kazançlı meslek grupları arasında yer alıyor. Özellikle çevrenize güveniyor ve gerekli şartları sağlıyorsanız, bir sigorta acentesi açmamanız için hiçbir neden yok.

Bilgi Teknolojileri

Bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren kişiler, aylık 10 bin TL ve üzerinde bir gelirin sahibi olabilir. Gelişen teknolojiyle birlikte iş fırsatları her geçen gün artan alanda, yüksek bir kariyer ve maaş sizi bekliyor.

SEO Danışmanlığı

Türkiye’de az yapılan bir meslek dalıdır. Bu meslekte web sitelerinin Google arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer alması için çeşitli çalışmalar yapılır. Serbest bir meslek olduğu gibi, tamamen kurumsal yapıda hizmet verebilirsiniz. Ülkemizde bilindik SEO danışmanlığı hizmeti veren kişiler, aylık 10 bin TL maaş alan meslekler grubunda yer alıyor.

Bu mesleği icra etmek için SEO eğitimini kapsamlı bir şekilde almalı, deneme yanılma yöntemleri kullanarak Google gibi arama motorlarının algoritmasını anlamanız gerekir. SEO hakkında detaylı bilgi sahibi olanlar kendi web sitelerini de ilk sıralara çıkararak, bu sitelerden reklam gelirleri de elde edebilirler.

Webmaster (Web Sitesi Sahipliği)

Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak yapılan bir iştir. Aslında webmasterlık bir sitenin birçok işiyle ilgilenen kişilere denilir. Maaşı 10000 TL olan bir meslek olarak bahsetmek doğrudan mümkün değildir. Listemizde yer almasının sebebi hem üniversite eğitim şartının olmaması hem de yüksek kazanç imkanlarının bulunmasıdır.

Bir web sitesi sahibi olup sitenizi sürekli içerikler ile besleyerek başta Google olmak üzere, çeşitli platformlardan ciddi reklam gelirleri elde edebilirsiniz. Özellikle ekşi sözlük, inci sözlük, r10 webmaster forumları, onedio gibi bilindik sitelerin sahipleri, aylık 100 binlerce lira kazanmaktadırlar. Aylık geliriniz 2 bin TL olabileceği gibi, 20 bin TL’de olabilir.

Uzman Doktor

Maaşı 10.000 TL olan meslekler arasında uzman doktorluk kariyer hedefli işler arasındadır. Uzman doktorların maaşları minimum 10 bin TL ile başlayıp, 50 bin TL’ye kadar branşına göre değişmektedir. Uzman doktor olabilmek için, üniversitelerin tıp fakültelerinde 6 yıllık bir eğitim ve ardından staj süresinin geçmesi gerekir.

Eczacılık

10.000 TL maaşlı meslekler sınıfında direk olarak yer almasa da eczacılık, yüksek getirisi olan bir meslektir. Eczanenin işlek bir yerde olması, eczacının çevre sahibi olması gibi etkenler, kazancın daha yüksek olmasını sağlayabilir.

Pilot

Türkiye ve dünyada pilotların maaşları bir hayli yüksektir. Özellikle THY gibi dünya markası olmuş firmalarda çalışanlar, Türkiye şartlarına göre çok iyi paralar kazanabilirler. Aylık maaş ve ikramiye gibi gelirleri hesapladığımızda, 50-60 bin TL kazançlarla pilotluğun aylık 10 bin TL ve üstünde maaş alan meslekler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mali Müşavir

Serbest muhasebeciliğin bir üst grubu olan mali müşavirlik, kazanç bakımından tatminkâr işler arasında yer alıyor. Eğitime dayalı olduğu kadar yine çevre ve tanınmışlık gibi faktörlerde gelirin artmasında etkilidir.

Yazılım Mühendisliği

Bu başlık altında yazılabilecek farklı meslekler de olsa da yazılım mühendisliği ile yazımızı sonlandıralım. Dünyada yapay zekâ başta olmak üzere tüm teknolojiler artık teknolojinin gelişmesi nedeniyle çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyarlar.

Bir İHA veya bilgisayar teknolojileri ve daha fazlası için geliştirilen yazılımlar, bugün dünyanın farklı bir boyuta taşınmasına neden olmuştur. Bilgisayar teknolojileri temelli bir meslek olan yazılım mühendisliği ile hayal edemeyeceğiniz paralar kazanabilirsiniz. Önemli bir yazılım geliştirerek sadece o yazılımdan bile 100 binlerce lira hatta dolar kazancınız olabilir.

Karlı İş Fikirleri

Gebelikte Kanama Neden Olur

Bebeklerde Diş Çürümesini Önleme

İş Kıyafetleri

Spor Kıyafetleri

Kadın Kıyafetleri

Erkek Kıyafetleri
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu