Girişimcilik

Gerçek Bir Kadın Olmanın 7 Yolu

Belki de çağdaş yaşam kadınlara çok fazla sorumluluk yüklüyor: Bugün kadınlardan; şefkatli bir anne, sevgi dolu bir eş, şefkatli bir arkadaş, saygın bir kız çocuğu, çalışkan bir işçi ve başarılı bir yönetici olmaları bekleniyor. Pek çok kadında bu sorumlulukların altında ezilip gidiyor. Normal normlar olduğu sanılan bu beklentiler pek çok kadını yoruyor ve kadınların hissettiği kaygı düzeylerini arttırıyor. Fakat dünyanın neresinde olursa olsun, mesleği ne olursa olsun, yaşı ne olursa olsun hiçbir kadın toplumun kendinden beklediği bu şeyleri başarmak zorunda değildir. Bu başarısızlık olarak tabir edilecek bir şey de değildir. Bu tamamen kadının birey olmasından, kendinden kaynaklanan bir şeydir. Bu normlara uymamak tamamen kadının kendi tercihidir. Gerçek bir kadın olmak ne demektir? Gerçek bir kadın olmanın 7 yolu nedir?

Gerçek Bir Kadın Olmayı Başarmak

Toplum baskısını geride bırakarak yalnızca kendi benliğini ve kendi istediklerini duyan kadın gerçek bir kadın olmayı başaracaktır. Kendi değer yargılarıyla, kendi başarı sistemiyle, kendi mutluluk anlayışı ve mutluluğun tanımıyla attığı adımlarla toplumun takdirini değil kendisi olmayı başaracaktır. Kadın demek yukarıda söylenenleri gerçekleştirmek demek değildir. Evli bir kadında gerçek kadındır, evlenmemiş ve evlenmeyi düşünmeyen kadında gerçek kadındır. Kadın yeter ki kendini belirlediği değerler ve istekleri doğrultusunda tamamlasın. İşte o zaman kadın tamamen gerçek bir kadın olacaktır.

Ünlü Rus yazar ve kişisel gelişim uzmanı Julia Sviyash, yeni kitabını toplumun sebebiyet verdiği bölünmüş kişilik nedeniyle unutulan kadınlık değerlerini hatırlatmak için kullanıyor. Julia Sviyash’a göre bir kadın, kendisinden tüm beklentilerini bir kenara bırakıp kendi arzularını keşfetmek isterse, belirli ilkelere dikkat ettiği sürece kadınlığın ne olduğunu hatırlayacaktır. Peki, gerçek bir kadın olmanın 7 yolu nedir? Kitapta yer alan bilgilerle sizlere yazımızı hazırladık.

Gerçek Bir Kadın Olmanın 7 Yolu Nedir?

Toplum Tarafından Oluşturulmuş “İyi Kız” Kalıbına Takılı Kalmaz

Kime göre, neye göre “iyi kız”? Gerçek bir kadının, hoşgörülü olmasına (istemedikçe), kimsenin kurallarının onu ezmesine izin vermesine ve bir erkek yüzünden asla ilgi ve hedeflerinden vazgeçmesine gerek yoktur. Bu durum farkında olan kendi değerleri doğrultusunda adım atan kadın gerçek bir kadındır.

Gerçek Bir Kadın Kimsenin Sahipliğine İhtiyaç Duymaz

Bu onun soğuk, kendini beğenmiş ve bencil olduğu anlamına gelmez. Başkalarının kurallarına ve yalanlarına göre yaşamanın kendi hayatını yaşamaktan korkmak olduğunu bilir. Kişisel alanının kendisine ait olduğunu ve değerli olduğunu bilir ve gücünü, hak ettiği sürece herkese iyilik etmek için kullanır.

Hayatında bir erkek olan ya da olmayan, çocuk sahibi olan ya da olmayan bütün kadınlar için geçerli olan şey budur. Biri ile hayatını birleştirmek o kişiyi kadının sahibi yapmaz. Kadın tek başına bir bireydir e verdiği kararlar doğrultusunda o kişiyi hayatına dahil etmiştir.

Mutluluğun Peşinden Koşmak için Anı Yaşamayı Unutmaz

Günümüzün en popüler ama bir o kadarda en aptal sporu mutluluk arayışıdır. Hepimiz daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir yarın ve daha mutlu bir yeni yıl için sürekli koşturuyoruz. Gerçek kadınlar bu sporla ilgilenmezler ve yalnızca şimdiki zamanda yaşarlar.

Hayatı Kendi Kurallarıyla Yaşar

Herkesin kendine ait bir yaşam tarzı vardır ve kimse kimseye bu bağlamda bağlı kalmak zorunda değildir. Gerçek bir kadın bu durumun farkındadır ve hayatının uyumunu ve ahengini kendisi düzenler. Yolunda kendi belirlediği kurallar doğrultusunda ilerler. Bu yolda yeri geldiğinde daha yavaş ilerlerken yeri geldiğinde hızlanmasını bilir.

Onun için En Önemli ve Eğlenceli Şey Şimdiyi Yaşamaktır

Gerçek bir kadın elbette geleceği planlar, fakat planları için yarını beklemez. Onun için en doğru zaman şimdiki zamandır. “Kilo verince…” ya da “Hayatımın aşkıyla tanıştığımda…” gibi beklentilerle hayatı boşa harcamanın bir anlamı olmadığını bilir ve istediği şey için şimdi harekete geçer.

Gerçek Bir Kadın Olmanın Ayrıcalıklı Olduğunun Farkındadır

Kadınların değerli olduğunu bilir. Kadın olmak toplumun ona karşı yüklediği “kadın” görevini yerine getirmek olmadığını bilmektir. Gerçek kadınlar bunu tüm kalbiyle bilir ve ona göre hareket eder. Gerçek kadın olmak bir çile değil, bir hediyedir. Gerçek bir kadın, kadınlığın getirdiği tüm içsel (duygular, düşünceler…) ve dışsal (giysiler, davranışlar) özelliklerden asla vazgeçmez. Toplumun kalıplarına uymak adına kendinden ödün vermez.

Gerçek Bir Kadın Olduğu Halinden Memnundur- Her Yaşıyla Barışıktır ve Mutludur

Gerçek bir kadın her yaşının yani kendinin tadını çıkartır. Onun için rakamlar “çok genç, çok yaşlı” gibi şeyleri ifade etmez. Sayılar abu tür anlamalar yüklemenin bir korku olduğunu bilir.

Gerçek bir kadın ister 20 yaşında ister 60 yaşında istediğini yapar ve bu durumdan asla pişman olmaz. O her yaşın kendine ait çekiciliği ve güzelliği olduğunu bilir ve buna göre yaşar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu