Girişimcilik

Hamilelikte Yaşayabileceğiniz Duygusal ve Bedensel Değişiklikler

Hamilelikte Yaşayabileceğiniz Duygusal ve Bedensel Değişiklikler

 

Hamilelikte Yaşayabileceğiniz Duygusal ve Bedensel Değişiklikler ; Gebelik süreci hepimizin hayatındaki en önemli süreçken, bu süreçte bazı değişimlerde söz konusudur. Fiziki değişimlerin yanı sıra, ruhsal yani duygusal değişimler sıklıkla yaşanır. Yaşanan değişimlerin bazısı çok normal iken, bazıları ise tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Özellikle hamilelikte depresyon, bu tehlikenin başında gelirken farklı problemlerde bununla beraber gelebilir. Hamilelikte yaşayabileceğiniz duygusal ve bedensel değişiklikler nelerdir?

Hamilelikte Yaşayabileceğiniz Duygusal ve Bedensel Değişiklikler Nelerdir?

Gebelik Sürecinde Hormonsal Değişiklikler Görülür

Hamilelik belirtileri ortaya çıkmaya başladığında, vücuttaki hormonal değişikliklerde hissedilmeye başlar. Aslında ruhsal ve fiziki değişimin temelinde, bu hormonal değişiklikler yatar.

Başta progesteron ve östrojen hormonları, hamilelikte en fazla değişim yaşayan hormonlardır. Bunların dışında, farklı hormon değişimlerinden de bahsetmek mümkündür.

Hormon değişiklileri ruh hali üzerinde doğrudan etkili olmayıp, daha çok fiziki değişime neden olurlar. Hormonlara bağlı olarak vücutta şu değişiklikler yaşanır;

  • Gebelik ilerledikçe fiziksel ve egzersiz hareketlilik kısıtlanır.
  • Fetüs bebek için kendisini hazırlamaya başlar.
  • Karın ve göğüslerde şişlik artmaya devam eder.

Tat ve Koku Almada Değişiklikler Olur

Gebeliklerin önemli bir kısmında yaşanan bu değişikler, genellikle orta seviyede devam eder. Hamile kadınların bu dönemde daha tatlı, tuzlu veya ekşi yiyecekler tercih etmelerinin nedeni budur. Hamileliğin ilk 3 ayında daha yoğun görülen bu değişiklikler, gebelik boyunca da devam eder.

Doğumun ardından tat alma değişikliği normale döner. Ancak bazı kadınlar, kısa bir süre daha devam ettiği de görülmektedir. Hamilelikte yaşanan bu tat alma değişikliği, genellikle metalik bir tat alma şeklinde görülür.

Bazı hamile kadınlar ise, sıklıkla koku alma problemi yaşarlar. Özellikle keskin kokulardan ciddi rahatsızlık duyulması, bu dönemde sık görülen bir şeydir. Bunun bir sonucu olarak, hamilelikte mide bulantısı artar. Çok zayıf kokular dahi daha yoğun hissedebilir. Hamile olmayan birinin hissedemediği kokular, hamile bir kadın tarafından rahatlıkla hissedilebilir.

Göğüslerde Değişiklikler

Hamilelikte yaşayabileceğiniz duygusal ve bedensel değişiklikler listesinde yer alan göğüslerde yaşanan değişiklikler, bir hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Bu süreçte yaşanan en önemli fiziksel değişiklikler, göğüslerde görülmektedir. Göğüs uçları daha fazla çıkıntılı olur ve göğüsteki damarlar, daha belirgin olarak ortaya çıkar.

Göğüslerde ve çevrelerinde çatlaklıklar da gebelik ile görülebilir. Göğüslerin dolgunlaşması, büyümesi ve bazen ağrı gibi hassasiyetler artar. Karıncalanma gibi durumlarda, hamileliğin bazı dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Depresyona Karşı Önlem Alın

Hamilelikte depresyon belirtilerinin ortaya çıkması mümkündür. Birçok kadın bu konuda herhangi bir belirtiye maruz kalmaz. Ancak bazı kadınlarda, çeşitli etkilerle depresyon durumunun görülmesi söz konusu olabilir.

Duygu Değişiklileri Görülür

Duygularınızda inişli çıkışlı dönemler yaşamanız normaldir. Çok hassas duygusal değişimler, sıklıkla görülür. Bazen hiç sebep yokken ağlama isteği duyabilir veya tam tersi gülebilirsiniz. Duygusal anlamda normalden daha fazla tepkiler vermeniz söz konusu olur.

Editörlük Yaparak Para Kazanma

Oto Yıkama Bayiliği Veren Firmalar

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu