İş Fikirleri

Tavşan Yetiştiriciliği ve Maliyeti 

Tavşan yetiştiriciliği karlı işler arasında yer almaktadır. Tavşan yetiştiriciliği ve maliyeti hakkında bilgi almak için makalemizi okumalısınız.

Tavşan Yetiştiriciliği ve Maliyeti 

Tavşan yetiştiriciliği ve maliyeti ;  karlı işler arasında yer almaktadır. Tavşan yetiştiriciliği ve maliyeti hakkında bilgi almak için makalemizi okumalısınız.

Tavşan yetiştiriciliği, birçok amaç ile yapılan bir iştir. Tavşanların kürkleri ve etleri satılabilmektedir. Bu nedenle de karlı bir iş olduğu düşünülmektedir. Tavşan yetiştiriciliğine başlamadan önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Peki, tavşan yetiştiriciliği nasıl yapılır? Maliyeti ne kadardır? Bilinmesi gerekenler nelerdir?

Tavşan yetiştiriciliği yapabilmek için öncelikle bu işin yapılabileceği bir ortama sahip olunması gerekmektedir. Bu da bir tavşan çiftliğine sahip olunması gerektiği anlamına gelmektedir. Gerekli ortam sağlandıktan sonra tavşan yetiştiriciliği yapabilmek mümkündür.

Tavşan Yetiştiriciliği ve Maliyeti 
Tavşan Yetiştiriciliği ve Maliyeti

Tavşan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Tavşan yetiştiriciliği yapmak isteyenler “tavşan yetiştiriciliği nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Bu iş kolu yüksek gelir sağlayan iş kolları arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise aslında tavşan yetiştiriciliğinin düşük maliyetler ile yapılabilmesi ve yetiştiricilikten yüksek kazançlar elde edilebilmesidir.

Öncelikle tavşan yetiştiriciliği yapabilmek için bir tavşan çiftliğine sahip olunması gerektiğinden bahsetmiştik. Tavşan çiftliğine sahip olduktan ve belli bir tavşan sayısına da sahip olduktan sonra bu işe başlanılabilmektedir.

Tabii ki farklı işlere benzer şekilde tavşan yetiştiriciliğine başlamadan önce de belirli bir sermayeye sahip olunmalıdır. Fakat yeterli sermaye bulunmasa da devlet bu gibi hayvan yetiştiriciliğine destek vermektedir. Bu gibi desteklerden yararlanmak da mümkündür.

Tavşanlar, fazla ve hızlı üreyen hayvanlar olduğu için tavşan yetiştiriciliğine az sayıda tavşan ile başlanabilir. Kısa sürede çiftliğin büyümesi öngörülmektedir. Tavşan çiftliği kurabilmek için belirli bir alanın dışında kafes ve yem gibi malzemelere de ihtiyaç duyulmaktadır.

Tavşanların bakımı ve sağlığının korunması hakkındaki bilgilere de sahip olunmalıdır. Üreme dönemleri ve sağlık durumları dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Bunun yanı sıra tavşan sağlığı için beslenme de önemlidir. Tavşanlar yeşil yaprak ve patates ile beslenebilmektedir. Yeterli su tüketimlerine ve yeterli hareket alanlarına sahip olmaları da gereklidir.

Tavşanların çeşitli ırkları da bulunmaktadır. Tavşan yetiştiriciliğine başlamadan önce hangi ırkların üretiminin yapılacağına da karar verilmesi ve gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

Tavşan Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tavşan yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gerekenler birden fazladır. Tavşanların yetiştirilmesinin kolay olduğu söylense de bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Tavşanları oldukça hızlı üremektedir.

Hamilelik dönemleri yaklaşık bir ay sürmektedir. 1 ay sonunda 6 ile 10 tavşan arasında doğurabilmektedirler. Bunun yanı sıra 1 yıl içerisinde 7 kez doğurabilmektedir. Bir adet dişi tavşan 1 yıl içerisinde 50 tane tavşan doğurabilmektedir. Bu nedenle bu doğumlar için doğru koşullar oluşmalıdır.

Erkek ve dişi tavşanların farklı kafeslerde bakılması gerekmektedir. Doğum zamanları için dişi tavşanlar doğum kafeslerine ihtiyaç duyabilmektedir. Doğum yapacak dişi tavşanların doğumların birkaç gün önce doğum kafeslerine alınması doğru olacaktır. Doğum kafeslerinin ve normal kafeslerin doğru ve yeterli miktarda ışık alması ve soğuk olmaması gereklidir.

Tavşan barınaklarının 18 dereceden daha soğuk olmaması gerekmektedir. Kafeslerin havalandırılması ve de beslemelerinin günde 2 defa yapılması unutulmamalıdır.

Eğer tavşanların satışı gerçekleşmeyecekse 3 kiloya ulaştıktan sonra kesim işlemleri gerçekleştirilir.

Tavşan Yetiştiriciliği Maliyeti Ne Kadardır?

Tavşan yetiştiriciliği maliyeti ne kadardır? Bu işe başlamak için fazla bir sermaye gerekmediğinden bahsetmiştik. Öncelikle tavşan yetiştiriciliğine başlamak için 20.000 Türk lirası ile 30.000 Türk lirası arasında bir sermayeye sahip olmak yeterlidir.

Böyle bir sermayeye sahip olmayanlar, devlet desteğine başvurabilir. Bunun yanı sıra bu işi yapabilmek için başka bir şarta sahip olunmaması gerekmez.

Tavşanlar günlük olarak yaklaşık 200 gram yem tüketmektedir. Günlük tüketilen yem miktarı hamilelik döneminde artabilse de miktarda büyük bir değişim görülmez. Tavşanlar yaprak, mısır ve patates gibi oldukça ucuz besinler ile beslenebilmektedir. Bu nedenle yetiştiricilikte yüksek bir beslenme maliyeti bulunmamaktadır.

Tavşan yetiştiriciliğine ilk başlanılan dönemde yetiştirme alanını sağlama, tavşanlar için kafes ve yem gibi gerekli malzemeleri tedarik etmede belli masraflar yapılmaktadır.

Fakat ilerleyen dönemlerde tavşan yetiştiriciliği maliyetinin elde edilen gelir ile kıyaslandığında az bir miktar olduğu söylenebilir. Tavşanlar hızlı ürediği ve hem satılıp hem de et ve kürkünden gelir elde edilebildiği için karlı bir iş alanıdır.

 Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Nedir

Link Kısaltarak Para Kazanma

Zoomda Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır

Kolay Yoldan Para Kazanma Teknikleri

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu