İş Fikirleri

Zabıta Nasıl Olunur, Zabıta Maaşları Ne Kadar?

Zabıta Nasıl Olunur, Zabıta Maaşları Ne Kadar?

Zabıta nasıl olunur? Sorusuna cevap bulacağınız bu yazıda, belediyelerin denetleme mekanizmalarında önemli görevler üstlenen bu memuriyet ve zabıta maaşları hakkında birçok detayı sizinle paylaştık.

Zabıta Kimdir?

Zabıta; belediyelerde yani yerel yönetimlerde istihdam edilen ve özellikle halk sağlığının korunması adına gerekli birçok denetimi yapmakla görevli kişidir.

Kısaca tanımlamış olsak da zabıtaların kamu düzeninin sağlanmasında da görevleri oldukça fazladır. Üretim yapılan yerlerin denetlenmesi, kamuyu mağduriyete uğratacak kaldırım alanların işgallerinin önlenmesi, vergiye tabi olmadan satış yapılmasının engellenmesi, sağlıksız üretim tesislerinin denetlenerek cezai yaptırımların uygulanması gibi birçok görevleri bulunur.

Her ne kadar kamu düzenini sağlamakla görevli memurlar olsalar da, zabıtalar silah taşıma yetkisine sahip değillerdir.

Zabıta Nasıl Olunur?

Zabıta nasıl olunur? Sorusunun cevabına gelince, her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu ilk şarttır.

 • Zabıta alım ilanlarında aksi belirtilmemiş ise, kişinin en az lise mezunu olma şartı bulunmaktadır.
 • Kadın adayların en az 1.65, erkek adayların ise en az 1.75 boyunda olması ve boy – kilo dengesinin genel olarak sağlanmış olması gerekir. Her ne kadar kilo kriteri bulunmasa da, zabıta olacak kişilerin hareketliliği kısıtlayacak şekilde aşırı kilolu olmamaları gerekir.
 • Herhangi bir yüz kızartıcı suçtan dolayı ceza almamış olmak, zabıta olmanın şartları arasındadır. Ayrıca kişinin kamu haklarından mahrumiyet almaması da gerekir.
 • Zabıta alım ilanında sayılan ekstra şartların sağlanmış olması ve ilanda belirtilen sınav tarihinde gerekli sınavlara katılarak başarı elde edilmesi şarttır.
 • Zabıta alımlarında genellikle 30 yaş sınırı bulunsa da, bu sınıra uygunluk yine alım ilanlarındaki kriter dikkate alınarak değerlendirilir.
 • Zabıta olabilmek için aksi belirtilmediyse, üniversite mezunu olmak şart değildir. Ancak mülakata tabi alımlarda, üniversite mezunu olmak bir tercih nedeni olacaktır.

Seo Nedir Seo Nasıl Yapılır

Zabıta Nasıl Olunur, Zabıta Maaşları Ne Kadar?
Zabıta Nasıl Olunur, Zabıta Maaşları Ne Kadar?

Zabıtalar Ne İş Yapar?

Zabıtaların görev ve sorumlulukları, emniyet birimleri dışında kalacak şekilde kamu düzeninin ve sağlığının korunmasını sağlamaktır. Kısaca bunlara değinecek olursak, zabıtaların görevleri şunlardır;

 • Gıda üretimi yapan yerlerin yanı sıra, gıda satışı ve dağıtımında faaliyet gösteren yerlerin denetimini sağlamak,
 • Gıda sektöründe yasalara aykırı, halkın sağlığını tehdit edecek üretim yapan yerlere para cezası kesmek veya mühürlemek,
 • Ruhsatsız olarak faaliyet gösteren yerlere baskın düzenleyerek bu yerlerin ceza almasını sağlamak,
 • Pazar alanlarında denetimler yapmak,
 • İzinsiz ve vergisiz yani seyyar olarak tabir edilen şekilde satış yapanlara karşı caydırıcı olmak,
 • Çevreye izin alınmadan asılan ilanların tespitini yapıp sorumlulara cezai işlem uygulamak,
 • Mahalle veya şehir merkezlerinde haksız yere kaldırımı işgal eden işletmelere uyarılar yapmak ve devamı halinde ceza uygulamak,
 • Sağlıklı olsa bile hileli üretim, satış veya dağıtım yapan yerlere ceza yazmak,

Gibi zabıtların genel kamu düzenini sağlamak adına farklı görev ve sorumlulukları vardır.

Zabıta Maaşları Ne Kadar?

En düşük zabıta maaşları 5.670 TL olup, mesleğe yeni başlamış zabıtaların özellikle zabıtaların maaşları derecelerine göre farklılık göstermektedir. Buna göre ortalama zabıta maaşları 7 bin 300 TL iken, amir konumunda olan zabıtaların maaşları ise 12 bin TL dolaylarındadır.

Zabıta nasıl olunur? Konusu hakkındaki yorumlarınızı, aşağıdan paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu